Katlakivieemaldus sinu kohvimasinale: Mida peaksid sellest teadma?

Katlakivieemaldus sinu kohvimasinale
#Kohvimasinad

Kui küsid tõelistelt ekspertidelt, mis on peamised põhjused kohvimasinate rikete taga, on vastus tõenäoliselt ühene: katlakivi. Kahjut, mida see kohvimasina osadele tekitab, on tihtipeale võimatu tagasi pöörata. Kui klient ostab meilt uue kohvi valmistamise seadme, proovime alati endast parima anda, et selgitada, kuidas kohvimasinat korrektselt hooldada ja milliseid abinõusid peaks kasutusele võtma, et kohv oleks ka mõne aja möödudes endiselt maitsev.

Kohvi maitse mainimine ei ole kogemata. Kui valmistad kohvi masinaga, millele ei ole teostatud korrektset katlakivieemaldust, kaotab see olulisi maitseomadusi (vesi ei saa korralikult kohvist läbi imbuda, ning seal peituvaid imelisi maitseid kaasa võtta) – tähtis on ka mainida, et sellistes oludes kohvi valmistamine on ka äärmiselt keeruline ja problemaatiline. 

Meie kliendid tuletavad meile tihti meelde, et kohvimasinale kehtib 24- kuuline tootjapoolne garantii, ning kõik rikked peaks selle perioodi jooksul lisatasudeta eemaldama. Sellegipoolest, elektriseadmete garantii, ka kohvimasinatel – kehtib vaid siis, kui seadet on kasutusjuhendi järgi kasutatud ja tootja poolsete soovituste järgi hooldatud. Diagnostika käigus ei ole keeruline tuvastada, kas hooldusjuhiseid on täidetud: kui masina osad on kaetud katlakiviga, on kahju koheselt nähtav. Kui rikke tekkimise põhjuseks on katlakivi, ei ole probleem tekkinud tootja süül, ning klient peab sellise remondi kulu ise katma. 

Lisaks detailsele informatsioonile, miks on regulaarne katlakivieemaldus niivõrd oluline, sisaldab see artikkel ka kasulikku informatsiooni selle protseduuri põhitõdede, sobivate toodete ja enim esinevate vigade kohta. See väärtuslik informatsioon aitab sul oma kohvimasina eluiga pikendada, puhastusprotseduure lihtsamalt ja kiiremalt teostada, ning lõppude lõpuks võibolla isegi seda harvemini teha. 

Mis on katlakivi, ning miks see kodumasinatele nii ohtlik on?

katlakivi

Kui vaatame katlakivi keemiku seisukohast, peame tunnistama, et see pole enamat kui segu magneesiumist ja kaltsiumisooladest. Selle sisaldus vees aitab sul teada saada, kas sinu kasutatav vesi on kare või pehme. Kui neid soolasid on ühes liitris vees on enam kui 20 mg, on vesi “pehme”. “Kareda” vee puhul on soolade sisaldus 80-120 mg liitri kohta. Kas mõtled, kuidas need soolad sinu kohvimasinat kahjustavad?

Kui masinale regulaarselt katlakivieemaldust ei teostata, lähevad vee voolikud seestpoolt kitsamaks, ning kohv voolab aeglasemalt. Teine variant on see, et kohv ei suuda tiladest korrektselt väljuda, ning kohvivalmistus toimub tilkadena, ning väga pika aja jooksul (need on muide esimesed märgid, et kohvimasin vajab meeleheitlikult katlakivieemaldust!). Lisaks sellele võib suure koguse katlakivi moodustumine kohvimasina osades ülekuumenemist tekitada – selliseid rikkeid kahjuks tagasi pöörata enam ei saa. 

Võib tunduda küllaltki veider: meie, inimesed, hoopis vajame neid samu toitaineid.  Me valime sihilikult toitaineid, mis on magneesiumi-, ja kaltsiumirikkad, ning võtame vitamiine, et oma närvisüsteemi ja südant toetada. Seetõttu ei usugi, paljud inimesed, et katlakivi on kahjulik.

Sellegipoolest on inimkeha ja mehaaniliste seadmete toimimine radikaalselt erinev. Meie kehad võtavad kaltsiumi ja magneesiumi omaks, kuid metall-, plastik-, ja muu pind lasevad sellel lihtsalt kuhjuda. Selline kogunemine või kuhjumine on nendele, kes katlakivi ei eemalda, üks põhilisi probleeme

Kui tihti peaks kohvimasinale katlakivieemaldust teostama? 

Kui tihti peaks kohvimasinale katlakivieemaldust teostama?

Sellele küsimusele vastamiseks peaksid esmalt teadma, kui kare on su vesi. Õnneks ei  ole selle jaoks tarvis veeproovi erilisse laborisse viia, või ise keerukaid teste teostada. Kohvimasinate kauplustes on alati erilised test-ribad sortimendis olemas: pane vaid riba vette, hoia seal mõni minut ja saad koheselt oma vee kareduse teada.

Esimesel sisselülitusel küsivad enamik kohvimasinaid veekareduse seadistust – seejärel kasutab masin seda infot katlakivieemalduse vajaduse sageduse välja selgitamiseks. Mida karedam on vesi, ning mida rohkem sa kohvimasinat kasutad, seda tihemini pead sellele ka katlakivieemaldust teostama. Katlakivieemalduse protseduuri peaks teostama niipea, kui masin seda palub. 

Veefiltrid – parim viis katlakiviga võitlemiseks

Veefiltrid

Kõige efektiivsem viis katlakiviga võitlemiseks on selle ennetus, ehk tekkimise vältimine. Veefilter saabki selles osas meid aidata: katlakivi ei saa lihtsalt läbi selle liikuda. Lisaks sellele aitavad veefiltrid tasakaalustada vee koostist, et see kohvist läbi voolates selle parimad omadused kaasa võtaks. 

Enamik kohvijoojaid unustavad fakti, et tihtipeale on kareda veega valmistatud kohv nõrk, ning aroomitu. Selle põhjuseks on erinevate toitainetega täidetud vesi, mis ei ole võimeline enamat endasse lisaks imama. Kui sinu kodus on olemas vee pehmendamise süsteem, on oluline veenduda, et vesi ei oleks liiga pehme. Ka see on võimalik! Erakordselt pehme vesi muudab kohvi kibedamaks ja happelisemaks – selline happesus ei ole seotud kõrge kvaliteediga kohvis leiduva naturaalse puuviljasusega, mida kohvijoojate poolt väga hinnatakse. Mõnikord tuleb kohvi maitse radikaalseks muutmiseks muuta selles leiduvaid mineraalide ja kaltsiumi hulka! Lihtsaim viis on lihtsalt selleks ette nähtud veefiltreid kasutada. 

Pea meeles, et paljudel juhtudel soovib kohvimasin katlakivieemaldust teostada ka siis, kui kasutad veefiltrit. Selle eesmärk on ennetamine, ning tänu filtrile on katlakivieemalduse teostamise sagedus kordades väiksem.

Kohvimasina katlakivi eemaldamise protseduur

Kohvimasina katlakivi eemaldamise protseduur

Täisautomaatsed kohvimasinad on varustatud automaatse katlakivieemalduse programmiga. Tähtis on välja tuua, et mida täiustatuma masinaga on tegemist, seda lihtsamalt ja kiiremalt seda programmi saab teostada. Peamised katlakivieemalduse põhimõtted on sellistel seadmetel sarnased: esiteks peab selleks ette nähtud katlakivieemalduse tableti kindlas koguses vees lahustama, või katlakivieemaldusvedeliku veega juhendis toodud vahekorras lahustama. Katlakivieemalduse protseduuri alguses täitub masina veesüsteem spetsiaalse katlakivi eemaldamise vahendiga – seejärel väljutatakse vesi läbi kohvitilade kindla intervalliga. Kui veesegu on väljutatud, peab veepaagi hoolikalt pesema ja puhta veega täitma. See vesi läheb kasutusse masina süsteemi loputamiseks. 

Tooted kohvimasina katlakivi eemaldamiseks

Tooted kohvimasina katlakivi eemaldamiseks

Korrektseks katlakivieemalduseks on tähtis kasutada selleks ettenähtud katlakivieemaldustooteid, mis on spetsiaalselt kohvimasinatele disainitud. Sellised tooted on toiduga kokkupuutes ohutud: isegi kui väike kogus katlakivieemaldit veesüsteemi jääb, ei põhjusta see inimkehale kahjustusi, ega mõjuta kohvi maitset. Nende toodete keemiline koostis on kohvimasina katlakivieemalduse kestusega ideaalsesse tasakaalu viidud. Korrektne lahustamine on siinkohal äärmiselt oluline.

Kindlasti ei tohiks kohvimasina katlakivieemalduseks kasutada kodus valmistatud katlakivieemaldeid, nagu äädikas või sidrunhape. Ka nõudepesumasinatele, pesumasinatele ja muudele koduseadmetele mõeldud puhastustooteid peaks iga hinna eest vältima – need on pikema lahustumisega, mistõttu ei pruugi need kohvimasina katlakivieemaldusprotsessi ajal kogu katlakivi eemaldada. Lisaks sellele ei sobi need tooted kokkupuuteks toiduga. 

Peamine viga kohvimasinate katlakivi eemaldamisel

Peamine viga kohvimasinate katlakivi eemaldamisel

 1. Ebakorrektne sagedus. Nagu juba mainisime, peaks kohvimasina soetamise järel teostama spetsiaalse veekareduse testi. See on vajalik ka siis, kui kolid uude majja või korterisse. Toidu valmistamisel ei pruugi kare vesi sind mõjutada – kuid kohvimasin tunnetab seda väga. Veekaredustesti tulemust peaks kasutama kohvimasinasse korektse veekareduse seadistamiseks, mis aitab masinal selle järgi vajaliku katlakivieemalduse sageduse välja arvutada. Sellegipoolest seda tihti ei tehta, sest ei olda korrektse veekareduse vajalikust teadlikud või unustatakse see seadistada. Enamike kohvimasinate tehaseseaded on salvestatud kõige karedama veetaseme peale – seetõttu on meie kliendid tihti üllatunud, et masin küsib katlakivieemaldust juba paari nädala möödudes, või isegi pehme vee kasutamisel. Oluline on meelde jätta, et automaatselt kohvimasin karedust tuvastada ei suuda. Katlakivieemalduse sageduse otsustab masin süsteemist valitud veekaredustaseme järgi. Oma töös puutume kokku ka olukordadega, kus kliendid on kindlad, et nende vesi on äärmiselt hea kvaliteediga (kvaliteet ei ole muide kuidagi veekareduse või pehmusega seotud), mistõttu valivad nad ilma testi teostamata kõige pehmema taseme. Suur hulk selliseid kliente on seejärel äärmiselt üllatunud või pettunud, kui tehnik teatab, et kohvimasin on katlakiviga täidetud. 
 2. Ebasobivad katlakivi eemaldamise tooted. Vastab tõele, et äädikat ja sidrunhapet saab erinevatelt pindadelt katlakivi eemaldamiseks kasutada – sellegipoolest, kasutades neid tooteid vale konsentratsiooniga, on tulemuseks rohkem kahju kui kasu. Olenevalt kohvimasina mudelist võib katlakivieemalduse tsükkel kesta 10 kuni 25 minutit. See kestus on suhteliselt lühike, mistõttu ei suuda liiga lahja lahus kõiki katlakivi jääke eemaldada. Kuna kogu veesüsteem asub kohvimasina sees, ei ole kohvijoojatel tihtipeale võimalustki märgata, et katlakivi on süsteemi tekkinud. Teisalt, kui lahus on liiga kange, võivad mõned kohvimasina osad – eriti just voolikud – happe poolt kahjustada saada, mis viib ühel hetkel selleni, et need tuleb lihtsalt välja vahetada. Lisaks sellele – kui süsteemi mitte korralikult loputada, leiavad need jäägid peagi tee sinu kohvitassi. Oleme mitmeid kordi kuulnud, et klientide kohvi maitse läheb happeliseks just peale koduste katlakivieemaldite kasutamist. Kui soovid seda vältida, kuid siiski kodus valmistatud vahenditega proovida, pead masinat kindlasti mitmeid kordi loputama, et äädika või sidrunhappe jääkidest täielikult vabaneda. 
 3. Kasutusjuhendi ignoreerimine. Mõnikord pole millegi korrektseks teostamiseks üldse palju vaja: tuleb vaid kasutusjuhendist vajalik peatükk avada, ning tootjapoolseid samme järgida. Kohvimasinate katlakivieemalduse protseduur on äärmiselt lihtne: seda tuleb vaid kord/kaks teostada, et protsess käppa saada. Lihtsamate ja vähem automaatsete kohvimasinate katlakivieemaldus nõuab aga rohkem tähelepanu ja suuremat arvu erinevaid samme: jälgi vilkuvat tuld, keera aurukraani õigel ajal jne. Maitsvat kohvi saad oma kohvimasinaga igapäevaselt nautida vaid siis, kui teostad katlakivieemaldust korrektselt ja õigeaegselt. 

Mida teha, et kohvimasin nõuaks katlakivieemaldust nii harva kui võimalik?  

 1. Kasuta vett, mis on piisavalt pehme e. Paigalda oma kodu veesüsteemile filter või sisesta filter oma kohvimasinasse. Pehme vesi võimaldab sul pikendada masina katlakivi eemaldamise tihedust. 
 2. Kui su kohvimasin on tihti terve päeva jooksul kasutuses, lülita automaatne väljalülitus välja, või seadista see kõige pikemale võimalikule ajavahemikule. Iga kord, kui sa masina sisse lülitad, täitub süsteem veega, ning kui selle välja lülitad, teostab see automaatse loputuse. Pea meeles, et katlakivieemalduse sagedus sõltub kasutatud vee kogusest – see kogus peidab endas ka igat loputust ja süsteemi veega täitmist. Kui su kohvimasin küsib tihedat katlakivieemaldust, kuigi valmistatud kohvijookide arv ei ole suur, võib põhjus just selle taga peituda.
 3. Kui soovid järgmist katlakivieemaldusprotseduuri nii kaugele lükata, kui võimalik, või üldse katlakivieemaldusest loobuda, võib regulaarne veefiltri vahetus kindla peale abiks olla. Konkreetne katlakivieemalduse tihedus veefiltri kasutamise ajal sõltub kohvimasina tootjast. On mudeleid, mis võimaldavad katlakivieemaldust seni vältida, kuni filtrit koheselt peale masina teavitust vahetad. Teised kohvimasinad soovivad katlakivieemaldust üks kord 8 kasutatud filtri järel. Kokkuvõtvalt – veefiltri kasutamine ei ole vajalik ainult katlakivi vältimiseks. See aitab kulutada vähem aega kohvimasina hooldamisele. Pea meeles, et soovituslik on alati valida filter, mis on toodetud sama kohvimasinate tootja poolt. Lisaks ära unusta veefiltrit enne katlakivieemalduse algust eemaldada!

Erinevate firmade kohvimasinate katlakivieemaldus

Meie arvates teenib kohvimasin omanikku – mitte vastupidi. Kliendid küsivad meilt tihti, millist masinat on kõige lihtsam hooldada. Oleme juba maininud (ning see ei tohiks ka üllatusena tulla), et kõrgemasse klassi kuuluvad täiustatumad masinad, on ka lihtsaimad hooldada: sellistes masinates on kõik programmid täisautomaatsed, mis tähendab, et kõik juhised on näidatud seadme värvilisel ekraanil. Kui valmistad igapäevaselt palju kohvi, soovitame soetada just sellise masina – rohkem kohviportsjoneid võrdub rohkema katlakivieemaldusega, mistõttu on tähtis neid protseduure võimalikult mugavalt teostada.

Teisalt ei ole katlakivieemaldus just raketiteadus: kui oled tuttav selle protsessi põhipunktidega, saad oma kohvimasinat väga lihtsalt ja kiirelt hooldada. Allpool hakkame avastama nüansse, mis iseloomustavad erinevate tootjate  kohvimasinate katlakivi eemaldamise protseduure. 

“De’Longhi” kohvimasinate katlakivieemaldus

Itaalia bränd “De’Longhi” toodab kõige populaarsemaid täisautomaatseid kohvimasinaid turul. Nagu kõik täisautomaatsed kohvimasinad, on ka need automaatsete katlakivieemaldusprogrammidega. Olenevalt mudelist võib katlakivi eemalduse protseduur olla keerulisem (kui masinal puudub tekstiga ekraan, ning järgima peab hoopis ikoone), või siis erakordselt lihtne (masin on varustatud värvilise tekstiekraaniga). Esimesel juhul on vajalik vaid kasutusjuhendit lugeda, ning seal kirjeldatud juhiseid üksteise järel täita. Kuna me teame, et juhendi lugemine võib teinekord äärmiselt igav olla, ning tihti on seda ka raske mõista, oleme ühe kõigi aegade populaarseima “De’Longhi” mudeli “ECAM 22.110” katlakivieemalduse sinu jaoks üles filminud. 

Mida peaksid “De’Longhi” kohvimasinate katlakivieemaldusest teadma? 

 • Enne katlakivieemalduse algust eemalda De’Longhi veefilter (kui seda kasutad) 
 • Sega vesi ja katlakivieemaldi täpselt juhendis toodud proportsioonides
 • Ära unusta testriba abil oma vee karedust mõõta, ning kohvimasinal õiget veekaredust seadistada 
 • Regulaarne veefiltri kasutus võimaldab sul katlakivieemaldust harvem teostada 

“Philips/Saeco” kohvimasinate katlakivieemaldus

Kahe teise tuntud brändi “Philips” ja “Saeco” kohvimasinaid iseloomustab samamoodi äärmiselt lihtne katlakivieemalduse protseduur. Selle seadme muudab unikaalseks fakt, et kui kasutad erilist AquaClean veefiltrit, ning vahetad seda regulaarselt (kord 3 kuu järel), peab katlakivieemaldust teostama ainult iga 5000 tassi järel.

Nagu selles postituse alguses mainitud, tasakaalustab veefilter kohvi valmistamiseks sobiva vee maitset, ning kaitseb kohvimasinat ka katlakivi eest. Katlakivieemalduse vajaduse saabudes saad seda teha lihtsa vaevaga. 

Kui sa meid ei usu, vaata videot ühe maailma populaarseima “Saeco Xelsis” kohvimasina katlakivieemaldusest.

Mida peaksid “Philips/Saeco” kohvimasinate katlakivieemaldusest teadma? 

 • Enne katlakivieemalduse algust eemalda veefilter (kui seda kasutad)  
 • Ära unusta testriba abil oma vee karedust mõõta, ning kohvimasinal õiget veekaredust seadistada 
 • Kui kasutad erilist AquaClean veefiltrit, ning vahetad seda regulaarselt (kord 3 kuu järel), peab katlakivieemaldust teostama ainult iga 5000 tassi järel 
 • Hea on alati ühte filtrit varuks hoida: kui sa ei vaheta filtrit õigeaegselt (niipea, kui masin küsib), siseneb masin katlakivieemalduse režiimi, ning küsib automaatselt katlakivieemalduse teostamist, mis tuleb sel juhul ka ära teha

“Melitta” kohvimasinate katlakivieemaldus

Saksa brändi “Melitta” täisautomaatsed kohvimasinad on aja jooksul juba äärmiselt usaldusväärse reputatsiooni välja teeninud. Saksa kvaliteet, täpsus, reeglipärasus ja mõistetavus peegelduvad nii nende kohvimasinate menüüs, kui ka nende lihtsalt arusaadavates hooldusprogrammides.

Kui sinu kohvimasinal on ikoonidega menüü, peaksid järgima kasutusjuhendit (seal olevad juhised on äärmiselt lihtsasti mõistetavad!), kuid tekstiekraaniga seadmete omanikud näevad kõiki juhiseid ekraanil, ning saavad vajalikke samme üksteise järel teostada. 

Vaata järgi selle tootja populaarseima mudeli, “Melitta Barista” katlakivieemalduse protseduur: 

Mida peaksid “Melitta” kohvimasinate katlakivieemaldusest teadma?  

 • Enne katlakivieemalduse algust eemalda Melitta veefilter (kui seda kasutad)
 • Ära unusta testriba abil oma vee karedust mõõta, ning kohvimasinal õiget veekaredust seadistada 
 • Regulaarne veefiltri kasutus võimaldab sul katlakivieemaldust harvem teostada

“Siemens” kohvimasinate katlakivieemaldus

Öeldakse, et tänapäeva inimesel on enim puudu ajast. “Siemens” kohvimasinate puhastusprogrammide loomisel pidas ettevõte seda meeles.

Täisautomaatsed kohvimasinad on varustatud kahte tüüpi hooldusprogrammidega: katlakivieemaldus ja tabletipuhastus. Puhastusprogramm on eraldi protseduur, mida kasutatakse kohviõlide ja kohvijääkide eemaldamiseks masina keedu-süsteemist. See protsess teostatakse erilise puhastustabletiga, mis sisestatakse jahvatatud kohvi ava kaudu või otse keeduploki sisse pannes.

Kõik “Siemens” kohvimasinad on varustatud mõlema programmiga. Sellegipoolest soovitame aja säästmiseks valida kombineeritud Calc&Clean programm – see võimaldab sul katlakivieemaldust ja tabletipuhastust samal ajal teostada! 

Siin videos näete, kuidas teostada “Siemens” kohvimasinatele Calc&Clean programmi:

Mida peaksid “Siemens” kohvimasinate katlakivieemaldusest teadma?  

 • Enne katlakivieemalduse algust eemalda Siemens veefilter (kui seda kasutad)
 • Ära unusta testriba abil oma vee karedust mõõta, ning kohvimasinal õiget veekaredust seadistada
 • Regulaarne veefiltri kasutus võimaldab sul katlakivieemaldust harvem teostada
 • Pea meeles, et “Siemens” kohvimasinad võimaldavad sul katlakivieemaldust ja puhastusprotseduure korraga teostada, säästes sulle väärtuslikku aega

“Nivona” kohvimasinate katlakivieemaldus

“Nivona” on veel üks Saksa kohvimasinate tootja, mis on tuntud oma innovatiivsete tehniliste lahenduste poolest. Võrreldes neid kohvimasinaid teiste brändidega, rõhutame alati “Nivona” tasakaalu selle muljetavaldava funktsionaalsuse ja seadmete suhteliselt madala hinnaklassi vahel. Inimesed viskavad sageli nalja, et isegi neile, kes pole kunagi varem kohvimasinat puudutanud, on “Nivona” masinate kasutamine äärmiselt lihtne!

Nende juhtimise muudab lihtsamaks ka see, et tõenäoliselt leiad enamiku “Nivona” mudelite menüüst ka enda emakeele (me ei räägi siin ainult ekslusiivselt suurtest riikidest või populaarseimatest keeltest) – see tähendab, et tõenäoliselt ei valmista juhised sulle raskusi. Hooldusprogrammid on täielikult automaatsed: tuleb vaid järgida ekraanil olevaid samme. 

“Nivona 930” kohvimasina katlakivieemalduse videot saad vaadata siit: 

Mida peaksid “Nivona” kohvimasinate katlakivieemaldusest teadma?

 • Enne katlakivieemalduse algust eemalda Nivona veefilter (kui seda kasutad)
 • Ära unusta testriba abil oma vee karedust mõõta, ning kohvimasinal õiget veekaredust seadistada
 • Regulaarne veefiltri kasutus võimaldab sul katlakivieemaldust harvem teostada

“JURA” kohvimasinate katlakivieemaldus

Oleme sellest rohkem kui korra rääkinud, kuid kordamine on tarkuse ema: selleks et teatud kohvimasina hoolduse ainulaadseid omadusi mõista, peate hoolikalt järgima nii kasutusjuhendit kui ka seadmel kuvatud teavitusi. Õnneks on “JURA” tootja kohvimasinad üle maailma tuntud just oma kasutajasõbraliku menüü poolest.

Mõned inimesed usuvad, et kuulsa tootja kõrgem hind tuleneb selle brändi populaarsest, kuid meie saame oma kogemuse põhjal öelda, et see fakt on tõest kaugel. Kohvimasinate turul on kõrgem hind tavaliselt funktsionaalsuse, mugavuse ja lihtsa hoolduse märk. Näiteks on uusimal ja kõige innovatiivsemal “JURA” seadmel, “Z10” mudelil, katlakivieemaldusprotseduur, mille jooksul ei ole kordagi kasutusjuhendit vaja- kõik sammud on kohvimasina ekraanil kuvatud. Üldiselt – võrreldes erinevaid kohvimasinaid, on oluline lisaks retseptidele ja hinnale ka muid arvukaid aspekte võrrelda, mis muudavad masina kasutamise ja hooldamise palju lihtsamaks.

Oluline on ka mainida, et uusimad “JURA” kohvimasinad on varustatud nutika veesüsteemiga, mis tuvastab sisestatud veefiltri automaatselt, ning ei nõua selle regulaarsel vahetamisel üldse katlakivieemaldust. Sellegipoolest – kui sa filtrit õigeaegselt vahetanud ei ole, aktiveerub igaks juhuks ka katlakivieemaldusprogramm. Seetõttu soovitame kodus alati varufiltrit hoida, et oleksid ettevalmistunud enne, kui süttib ikoon, mis nõuab veefiltri vahetust.

Siin videos näed, kuidas “JURA Z10” kohvimasinale katlakivieemaldust teostada: 

Mida peaksid “JURA” kohvimasinate katlakivieemaldusest teadma?

 • Enne katlakivieemalduse algust eemalda JURA veefilter (kui seda kasutad) 
 • Ära unusta testriba abil oma vee karedust mõõta, ning kohvimasinal õiget veekaredust seadistada
 • Regulaarne veefiltri kasutamine ja õigeaegne vahetamine võimaldab sul katlakivieemalduse protseduuri täielikult vältida

Kas kapslimasinad vajavad ka katlakivieemaldust?

Kapselkohvimasinad on disainitud neile kohvisõpradele, kes soovivad oma jooke kiirelt ja lihtsalt nautida, kuid kellel pole köögis palju ruumi, ning kes unistavad seadme hooldamisele võimalikult vähe aega panustada. Kui kohvijäägi anuma tühjendamine kõlab sinu jaoks liiga aeganõudvalt, peaksid kindlasti kapselkohvimasinat proovima!

Need seadmed on väiksed ja lihtsad, mistõttu võib sulle jääda valearusaam, et need ei vaja üldse hooldust. Sellegipoolest on ka need masinad varustatud veesüsteemiga, mis on äärmiselt vastuvõtlik katlakivile. Selle tõttu peaks ka kapselkohvimasinale regulaarselt katlakivieemaldust teostama.  

“Nespresso” kohvimasinate katlakivieemaldus

“Nespresso” on üks maailma tuntumaid kohvikapslite süsteeme. Oma modernse disaini, kompaktsuse, minimalistliku juhtimise ja lihtsa hooldusega on selle tootja masinad kindla peale muljetavaldavad. Kuna “Nespresso” seadmed ei ole ekraanidega varustatud, toimub nende juhtimine nuppude või puutetundlike ikoonidega. Mõnedel mudelitel saab katlakivieemaldust aktiveerida erilise katlakivieemalduse nupu/ikooniga, teistel on vaja vajutada kindlat nupukombinatsiooni. 

Kõige populaarsema kapselkohvimasina “Nespresso Citiz” katlakivieemalduse videot saad vaadata siit: 

Mida peaksid “Nespresso” kohvimasinate katlakivieemaldusest teadma?

 • “Nespresso” kohvimasina katlakivieemalduse tihedus sõltub sinu vee karedusest ja seadme kasutamise tihedusest. Isegi kui kasutad pehmet vett, peaksid katlakivieemaldust vähemalt iga 3 kuu järel teostama, või kui kohvi valmistus muutub aeglasemaks
 • Enne katlakivieemalduse protseduuri tühenda kindlasti kasutatud kapslite karp, ning seadme tilgaalus. Lisaks sellele on tähtis veenduda, et kapslihoidjas ei oleks kapslit
 • Pea meeles, et esimese tsükli puhul kasutatud vedelikku ei tohiks kohe pärast lõpetamist ära kallata – see tuleb veepaaki tagasi kallata (vaata videost) 
 • Kuna “Nespresso” kohvimasinatel puudub veefiltri kasutamise võimalus, soovitame tungivalt kasutada filtreeritud vett (mitte ainult katlakivi, vaid ka parema kohvi maitse jaoks!) 

“Dolce Gusto” kohvimasinate katlakivieemaldus

“Dolce Gusto” kapselkohvisüsteem on äärmiselt populaarne. Pole kahtlustki, et ka nende masinate põhiline rikete probleem on katlakivi jäägid. Nagu kõikide “Nespresso” kapselkohvimasinate puhul, võib ka siinkohal tunduda et oma lihtsuse ja kompaktsuse tõttu ei pea neile masinatele üldse katlakivieemaldust teostama.

“Dolce Gusto” masinate katlakivieemalduse protseduur on tegelikult “Nespresso” masinatele küllaltki sarnane. Sellegipoolest on oluline tagada, et kõik oleks korrektselt teostatud – protsessi iga sammu peab hoolikalt järgima ja nõuetekohaselt teostama. Osa kasutajate jaoks on kasutusjuhend pigem segadusse ajav, mistõttu oleme oma kliente kuulda võtnud, ning pakume neile nüüd videot kõige populaarsemate “Dolce Gusto” mudelite detailse katlakivieemaldusega. 

Mida peaksid “Dolce Gusto” kohvimasinate katlakivieemaldusest teadma?

 • “Dolce Gusto” kohvimasinate katlakivieemalduse tihedus sõltub sinu vee karedusest, ning seadme kasutamise tihedusest. Isegi kui kasutad pehmet vett, peaksid katlakivieemalduse protseduuri vähemalt iga 3 kuu tagant teostama – või kui masin hakkab vett tavapärasemast aeglasemalt väljutama
 • Enne katlakivieemalduse protseduuri algust veendu, et kapslihoidjas ei oleks kapslit 
 • Enne “Dolce Gusto” masinale katlakivieemalduse teostamist vaheta kapslihoidja erilise katlakivi eemalduseks mõeldud hoidja vastu. Ära seda prügikasti viska – see on korduvkasutatav
 • Kuna “Dolce Gusto” kohvimasinatel puudub veefiltri kasutamise võimalus, soovitame tungivalt kasutada filtreeritud vett (mitte ainult katlakivi, vaid ka parema kohvi maitse jaoks!)

Mida peaksid kohvimasinate katlakivieemaldusest teadma?

Nagu artikli alguses sai mainitud, on katlakivi jäägid kohvimasinate peamised vaenlased, ning põhilised rikete tekkimise põhjused. Iga hooldustehnik saab kinnitada, et korrektselt hooldatud masin teenib oma omanikke palju kauem, ning nõuab ka remondi koha pealt väiksemaid investeeringuid. 

Kohvimasina katlakivieemaldust on väga oluline just õigeaegselt teostada – niipea, kui masin seda küsib, või nagu tootja soovitab. Need soovitused varieeruvad tihtipeale 2-3 kuu vahel. 

Äärmiselt suure tähtsusega on ka veekareduse testid. Kui oled soetanud uue kohvimasina või kolinud uude koju, peaksid koheselt ka oma vett testima. Veekareduse ribad maksavad vaid mõne euro, kuid nende kasutamine annab sulle teadmise, et sinu kohvimasinas on valitud õiged puhastamise parameetrid, mis kaitseb masinat võimalike rikete eest. 

Veefiltrid on suurepärased vahendid katlakivi ladestumise ennetamiseks: need pehmendavad sinu vett, ning tasakaalustavad selle koostist, et see oleks kohvi valmistamiseks ideaalne. Lisaks sellele – kui vahetad veefiltreid õigeaegselt, saad katlakivieemaldust märgatavalt edasi lükata või üldse ära unustada – viimane toimib näiteks “JURA” kohvimasinate mudelite puhul.

Kõik vajalikud katlakivieemalduse protseduurid on leitavad kasutusjuhendist, mistõttu soovitame selle protseduuri õnnestumiseks alati tootja kasutusjuhendit järgida. 

Samamoodi on äärmiselt oluline õigete katlakivieemaldustoodete valik, sest selle protseduuri õnnestumine sõltub sageli puhastustoote kontsentratsioonist. 

Kõik vajalikud kohvimasinate hooldustooted leiad KohviSemu kauplustest, olenemata sellest kas valid füüsilise poe või e-poe. Kui sa ei ole kindel, milliseid tooteid soetada või kuidas hooldusprotseduure korrektselt teostada, on meie konsultandid alati valmis sind ära kuulama ning vajalikku nõu jagama – või isegi informatiivset videot filmima!