Kofeiinivaba kohv: asjad, mida peaksite selle kohta veel teadma

KIIRMENÜÜ:
Harder
Kohvigiid
#Kofeiinivaba kohv

Hetk, mis teid hommikuti kõige rohkem rõõmustab – aromaatne, kuum tass kohvi. See äratab teid üles, annab vajaliku energiasüsti ning valmistab teid päevaks ette. Kuid mitte kõik ei saa seda nautida – osad inimesed saavad tarbida väga väikestes kogustes kofeiini või peavad selle erinevatel põhjustel üldse ära jätma. Täpsustuseks – ära jätma kofeiini, mitte joogi enda. Siinkohal tuleb appi kofeiinivaba kohv.

Suure valiku erinevate kohviubade vahel oleme me oma riiulitel ruumi teinud ka kofeiinivabale kohvile. Siiski, rääkides kofeiinivabast kohvist kohvisõprade seltskonnas oleme märganud, et “kofeiinivaba” kõlab osade inimeste jaoks mõnevõrra ebakindlalt, nagu nad ei teaks, mis see päris täpselt on ning kardaks veidi teada saada.  Seega kogusime kokku vajaliku informatsiooni ja püüame kofeiinivaba-kartusest siin ja kohe lahti saada 🙂

Kohv. Kohvisemu

KUID ESIMESENA… LÜHIDALT KOFEIINIST. Kofeiin on looduslik aine, mida leidub kohvipuu seemnetes, teepõõsas, koolapähklis ning mujal. See aine ei toniseeri ainult meie kehasid, vaid põhimõtteliselt paneb käima meie mootorid: suurendab vaimset ja füüsilist võimekust, kiirendab ainevahetust, vereringet ja isegi hingamist. Kofeiini seostatakse paljude positiivsete mõjudega meie tervisele, näiteks Alzheimeri ja maksahaiguste ennetamisega.

Kofeiini sisaldus kohvis sõltub paljudest asjaoludest: kohviubade tüübist, röstimisastmest, portsjoni suurusest. On huvitav teada: kui palju kofeiini on teie igapäevases kohvitassis?

  • Must kohv, tassi- ehk pätikohv. Üks kõige populaarsemaid kohvi valmistamise meetodeid. Tavasuuruses tass (240 ml) kohvi võib sisaldada 95-200 mg kofeiini.
  • Espresso. Standardsuuruses (30-50 ml) sisaldab umbes 63 mg kofeiini
  • Espresso baasil tehtud piimakohvid. Latte, cappuccino, macchiato, americano – kõik on tehtud espresso baasil, seega jääb kofeiini hulk samaks – umbes 63 mg.

KES PEAKS JOOMA KOFEIINIVABA KOHVI. Mõned meist on kofeiini suhtes palju tundlikumad kui teised. On inimesi, kes lihtsalt armastavad kohvi ja tahavad seda nautida iga päev, kuid nad ei saa – kofeiini tõttu. Siiski unistavad nad sellest, et saaksid päeva alustada tassitäie maitsva kohviga 🙂 Siin on neile lahendus, suurepärane alternatiiv kofeiinivaba kohvi näol. Kuigi kofeiinivaba kohv oli üsna haruldane ja mitte väga hästi mõistetud kohvimaailmas, on praegu kofeiinivaba kohvi müüginumbrid tõusuteel ja hõlmanud juba umbes 3% maailma kohviturust.

Rasedad naised; vanurid; ärevushäirete, kõrge vererõhu, ning südame- või kõhuprobleemidega inimesed – teie lahendus on kofeiinivaba kohv.

See on ka hea valik neile, kellele meeldib kohvi juua hilisel pärastlõunal või õhtul, kuid on märganud, et see takistab hiljem magamajäämist. Kui tahate hästi magada, kuid ei taha “ei” öelda oma õhtusele rituaalile kuuma tassi kohviga – valige kofeiinivaba variant.

GENIAALSUS PEITUB LIHTSUSES. Fakt: kofeiinivaba kohv – täpselt sama nagu tavaline, lihtsalt ilma kofeiinita, mis on naturaalselt eemaldatud. Et olla päris täpne, peaksin mainima, et väike osa kofeiini jääb kohviubadesse ka peale eemaldamisprotsessi, kuid see on imeväike ja vaevumärgatav – umbes 0,1% (3 mg).

KOFEIINITUSTAMISE PROTSESS. Salapärane kofeiini eemaldamise protsess ei ole tegelikult üldse salapärane. Tavaliselt kasutatakse lihtsalt tavalist vett kofeiini eemaldamiseks, kuna kofeiin on vees lahustuv. Looduslik kofeiini eemaldamine on väga lihtne ja toimub umbes nii:

  • Toored kohvioad leotatakse vees ja veeaurus
  • Kofeiin eemaldatakse kasutades vett ja aktiivsöefiltreid. Kofeiin lukustub filtritesse ja jääb sinna

Kuna kofeiin eemaldatakse ilma kemikaale kasutamata, jääb nendest ubadest valmistatud kohv kerge ja ei ärrita kõhtu.

Cafe Liegeois. Kohvisemu

KOHVIOAD CAFE LIEGEOIS DELLA NOTTE. Me hoolime väga igast oma sõbrast, seega on meie sortimendis mitu kofeiinivaba kohvi valikut neile kohvisõpradele, kes ei saa või ei taha kofeiini tarbida. Üks neist valikutest – kerge ja aromaatne Della Notte. Värskelt valmistatud kohvi lõhnas võite tunda küpsete marjade magusust – vaarikaid ja mustikaid, mis meenutavad äsjaküpsetatud marjakooki. Samuti on väike noot kõditavat vürtsikust. Maitses võite tunda puukoort, sammalt ja natukest kerget kibedust. 100% araabika segu.

Seega ei ole enam kuigi tähtis kas olete kofeiiniga sinasõbrad või mitte. Võite nautida maitsvat, aromaatset kohvi hommikuti, tööl või unistel pärastlõunatel, endale piiranguid seadmata. Nautige!